مجتمع حمایتی مهدی موعود (عج) شهرستان بابل، یک نهادغیردولتی و سازمان مردم نهاد است که فعالیت خود را زیر نظر سازمان بهزیستی آغاز نمود. هسته اولیه این مجتمع از سال 1378 و در مکانی استیجاری در شهر بابل با هدف پذیرش، نگهداری، تعلیم و تربیت و فراهم آوردن محیطی امن همچون خانه، برای فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست؛ شروع به رشد کرد.
تا جایی که اکنون که بیش از 20 سال از فعالیت این مجتمع می گذرد، در دو رده سنی 7 الی 12 سال و 13 الی-18 سال و نگهداری از 32 فرزند به صورت مستقیم و 70 خانواده های نیازمند حمایت به صورت غیر مستقیم در دو ساختمان واقع در بابل، گله محله، اریحی 19به فعالیت می پردازد.

مجتمع حمایتی مهدی موعود (عج) شهرستان بابل
مدیر مجتمع حمایتی مهدی موعود (عج) شهرستان بابل

این مجتمع علاوه بر نگهداری از فرزندان بی سرپرست و بدسرپرست، وارد اقدامات دیگری از جمله رسیدگی به امورات تحصیلی و جبرات عقب ماندگی های درسی آنها، پیگیری وضعیت بهداشتی، درمانی، روانپزشکی، مشاوره، رسیدگی به مشکلات حقوقی فرزندان، حرفه آموزی و دریافت مدرک فنی و حرفه ای برای فرزندان بالای 15 سال، غنی سازی اوقات فراغت آنها با استفاده از فعالیتهای فرهنگی و ورزشی، بررسی پیشینه خانوادگی، فرزندخواندگی و غیره می شود. حمایت های این مجموعه، پس از ترخیص فرزندان و ورود آنان به جامعه، تا تشکیل یک زندگی مستقل، موفق و پایدار نیز ادامه دارد.

همچنین در راستای اعتقاد راسخ به اهمیت بنیان خانواده و بازگرداندن فرزندان به آغوش امن خانواده، این مجتمع به ساماندهی خانواده های این عزیزان در ابعاد مختلف اشتغال، ترک اعتیاد، تهیه مسکن، مساعدت های مالی، بسته های معیشتی، تهیه اسباب و لوازم ضروری زندگی، پیگیری های تحصیلی و درمانی، آموزش مستمر مهارتهای زندگی و فرزندپروری و غیره می پردازد.
در بعدی دیگر، این مجتمع حمایت از خانواده های آسیب دیده اجتماع را بر خود واجب دانسته و به طرق مختلف آنها را مورد حمایت خویش قرار می دهد.
سازمان های مردم نهاد به طور معمول، با مشکلات زیادی دست به گریبان هستند. شیوه های تامین مالی این موسسات شیوه های پایداری نیست. در این راستا، مجتمع خیریه مهدی موعود (عج) نیز از این قاعده مستثنی نیست چرا که هزینه های این مجتمع از طریق مردم خیر و نیک اندیش تامین می شود که با توجه به مشکلات اقتصادی که گریبانگیر اکثریت قاطبه مردم در سال های اخیر گردیده، کمک های دریافتی از این عزیزان به حداقل رسیده و از طرف دیگر هزینه های سرسام آور منجر به بروز مشکلاتی در تامین مخارج این موسسه خیریه مردم نهاد شده است.
امیدواریم با همت خیرین و حمایت های همه جانبه ی آنها، با عبور از تنگناهای مالی، باز هم شاهد توانمندی و افزایش ظرفیت خدمت به جامعه هدف در این مجموعه باشیم.
شماه تماس: 32217857
آدرس اینستاگرام مجتمع: @mahdi.charity
شماره کارت: 5041721044392091

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *